Skip to Content Skip to Navigation

Local Workforce Development Boards

Local Workforce Development Boards
Local AreaDirectorChair
Broome-Tioga Counties* Robert Murphy Karen Shelp
Capital Region (Albany-Rensselaer-Schenectady Counties)* Robert C. Wildermuth III Vacant
Cattaraugus-Allegany Counties* Jason Miller Brad Monroe
Cayuga-Cortland Counties* Amy Buggs Demetrius Murphy
Chautauqua County* Katie Geise Paul O. Stage
Chemung-Schuyler-Steuben Counties* Dan Porter Jack Wheeler
Chenango-Delaware-Otsego Counties* Alice Savino Doug Lifgren
Columbia-Greene Counties* Katy Drake Therese Drobner
Dutchess County* Louise McLoughlin Sheila Appel
Erie County* Geoffrey Szymanski Charles G. Jones, Jr.
Fulton-Montgomery-Schoharie Counties* Gail Breen Martin J. Callahan
Genesee-Livingston-Orleans-Wyoming Counties* Jay Lazarony Norb Fuest
Hempstead/City of Long Beach* Eric C. Mallette Sara Griffith
Herkimer-Madison-Oneida Counties* Alice Savino Wilber Allen
Jefferson-Lewis Counties* Cheryl Mayforth Matthew Cooper
Monroe County* Peter Pecor Sergio Esteban
New York City* Chris Neale Adria Powell
Niagara County* Bonnie Rice Joel Feuerman
North Country (Clinton-Essex-Franklin-Hamilton-Counties)* Sylvie Nelson John Vermette
Onondaga County* Lenore Sealy Francis Caliva, Jr.
Ontario-Seneca-Wayne-Yates Counties* Karen Springmeier Michael Rusinko
Orange County* Stephen Knob Mary DeFreitas
Oswego County* Chena Tucker Edward Mervine
Oyster Bay-North Hempstead-Glen Cove* John Sarcone Harold Mayer, Jr.
Rockland County* Debra Tomas Lynne Allan
Saratoga-Warren-Washington Counties* Doug Leavens Michael Perez
St. Lawrence County* Barbara Lashua Lynn Blevins
Suffolk County* Pamela Killoran James G. DiLiberto
Sullivan County* Laura Quigley Robert S. Green
Tompkins County* Julia Barrett Mattick Derek Burrows
Ulster County* Tomasine Oliphant Sean Mahoney
Westchester Balance/Putnam* Thom Kleiner David Singer
Yonkers* Sean McGrail William Mascetta
*WIOA Certified

Thanks for the feedback! It will help us improve your experience.